Chair

  • The Hon. Philip Cummins AM

    Chair

    The Hon. Philip Cummins AM

    The Hon. Philip Cummins AM, Chair

    The Hon. Philip Cummins AM, who commenced as Chair of the Victorian Law Reform Commission on 1 September 2012, was a Judge of the Supreme Court of Victoria from 1988 to 2009. He served in all Supreme Court Divisions and in the Court of Appeal, including as Senior Judge of the Trial Division of the Court and Principal Judge of the Criminal Division. In 2010-2011 he was Chair of the Protecting Victoria's Vulnerable Children Inquiry. He was Chair of the Victoria Law Foundation from 2009 to 2014 and President of Court Network Inc from 2010 to 2014. He holds a number of degrees from the University of Melbourne, including Master of Laws and Master of Science (Psychiatry). He is a Fellow of the Australian Academy of Law.

    In December 2015 Mr Cummins was elected President of the Commonwealth Association of Law Reform Agencies, based in London. His term as President is to 31 December 2019.

    Speeches by The Hon. Philip Cummins.

Acting Chair

Gemma Varley PSM

Gemma Varley PSM

Gemma Varley is acting Chair of the Victorian Law Reform Commission from 25 September to 3 December 2018. Mrs Varley was Chief Parliamentary Counsel for Victoria from 2008 until 2016.  She was Second Deputy Chief Parliamentary Counsel from 2004 until 2008 and has more than 37 years’ experience as a legislative drafter in the Office of the Chief Parliamentary Counsel.  Mrs Varley is in private practice as a consulting legislative drafter. In 2017 she was awarded a Public Service Medal for outstanding public service through the drafting of legislation in Victoria. She was appointed to the Commission in August 2016. 

Previous Chairpersons

His Honour David Jones AM

His Honour David Jones AM was Acting Chairperson of the Commission from February to August 2012. Mr Jones has held a wide range of positions in the legal sector, including 25 years of service as Judge of the County Court.

Professor Neil Rees AM

Professor Rees served as Chairperson of the Commission from June 2007 until February 2012. His legal career has included significant periods in academia, legal practice and as a member of tribunals. 

The Hon. Marcia Neave AO

The Hon. Marcia Neave AO served as Chairperson from 2000, when the Commission was re-established, until 22 February 2006, when she was appointed to the Victorian Court of Appeal. 

Main menu

Back to top